Deneme Süresinde Sigortasız Çalışma

Deneme süresi içindeyim ve sigortasız çalışıyorum. Bu süre içinde iş kazası yaşarsam ne olur?

Çoğu işyerinde işveren deneme süresinde sigorta yaptırmak zorunda olmadığını iddia ederek veya deneme süresi bittikten sonra sigorta yapacağı yönünde işçiyi ikna ederek, bu süre içerisinde işçinin sigortasını yapmayabilmektedir.

Bu ihmal, prim ödeme yükünden kurtulabilmek için yapılabildiği gibi, bazen de kısa bir süre için işçinin giriş ve çıkışını yapmak zorunda kalmamak için yapılabilmektedir. Fakat deneme süresi içerisinde olan işçinin diğer işçiler gibi sigortasının yapılması zorunludur. Ve yapılmaması halinde ciddi cezalara tabi tutulur. Sigortasız halde çalışan işçinin başına herhangi bir iş kazası geldiğinde işverene verilecek cezalar daha da artacaktır. Bu cezalar işyerinin kapanmasına kadar gidebilmektedir.

Eğer sigortasız çalışmaya zorlanıyorsanız durumu derhal SGK’ya bildiriniz. Bazı durumlarda da çalışanlar daha yüksek ücret almak için sigortasız çalışmayı kendisi istemektedir. Bu durumda çalışan, herhangi bir iş kazası yaşaması veya meslek hastalığına yakalanması halinde, doğacak sonuçların daha vahim olduğu unutmamalıdır.

 

Etiketler
İşçi
İşçi sorunları