Gebe Kadınların Gece Çalışması Yapması

  • Üç aylık hamileyim. Çalıştığım yer vardiyalı sistemle çalışıyor. Hamileyken gece vardiyasında çalışmak istemediğimi söyledim ama şirket bunu kabul etmiyor. Bir kaç aylığına gece çalışma yapmamı istiyor. Bu durumda gece çalışma yapabilir miyim?

Gebe ve emziren kadınların çalışma şartlarına dair yönetmeliğe göre; kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar. İşyerinizin sizin gece çalışmanızı istemesi hukuka aykırı bir durumdur. Eğer işvereniniz sizi gece çalışmak zorunda bırakıyorsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikayetiniz halinde işverene idari ceza verilir.

Yeni doğum yapmış çalışanın da doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca gece çalıştırılmaz. Aynı zamanda gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz. Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilir. Emziren çalışanların, doğum izninin bitiminde ve işe başlamalarından önce, çalışmalarına engel durumları olmadığının raporla belirlenmesi gerekir.

 

Etiketler
işten çıkarma
İşten çıkarma. eylem. işçi, işçi eylemi
İşçi sorunları